HAKKIMIZDA
HAKKIMIZDA

ŞİRİNCE, İZMİR’İN SELÇUK İLÇESİNE BAĞLI ADI GİBİ ŞİRİN BİR KÖYDÜR.


Bereket Zeytinyağı köyümüze çıkan yolun üstünde yukarıdan denizi göre bir dağın eteğinde kurulmuştur. Zeytinliklerle kaplı dağlarımızda denizden gelen lodosun tepelerden gelen poyrazın serinliğini bulursunuz. Bu özelliğin zeytinyağımızın nefasetinde etkili olduğuna inanılır. -zeytinyağlarımız dinlenmiş lezzetini bulmuş birer afiyet kaynağıdır. Erken hasat sızma ve soğuk sıkım sızma olmak üzere 2 çeşit zeytinyağımız vardır. Farklı hasat zamanlarının ve sıkıma yöntemlerinin zeytinyağının aromasında, kokusunda, renginde ve kıvamında oluşturduğu lezzet yolculuğunu damağınızda sürdürebilirsiniz.


-erken hasat sızma zeytinyağı ekim-kasım ayında daha yeşilken dalından toplanıp bekletilmeden sıkılan zeytinlerdir. Rengi koyu yeşildir. Yoğun taze meyve tadı ve keskin aromasıyla özellikle salata ve soslarda pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ederiz. 


-soğuk sıkım sızma zeytinyağı mor kızıllı zeytinlerin yıkandıktan sonra 30c aşmayan su ile ezilip sıkılması ile elde edilir. Isıl bir işlem olmadığından vitamin kaybı olmaz. Sıcak ve soğuk zeytinyağlılar için uygundur, az belirgin bir aroması ve hafif bir meyvemsi tadı vardır.


-işte köyümüzden sizlere vazgeçemeyeceğiniz nefaset klasikleri. Her biri tane tane toplanmış zeytinlerin özünün sofranıza getirdik. Bizce önce ekmediğiniz bandırıp tadına varın sonra hangisi sizin damağınıza uygun karar verip sofranıza ve yemeklerinize lezzet katın deriz.